Tunele foliowe to nie lada gratka dla wszystkich posiadaczy przydomowych ogródków. Dlaczego? Pozwalają na niezwykle łatwe urozmaicenie uprawianych roślin, a konkretnie – poszerzenie naszych zbiorów o te nieco trudniejsze i bardziej wymagające pod względem specyficznego mikroklimatu oraz stałych warunków. Dziś podpowiemy, jak można wykorzystać tunel foliowy w swoim ogrodzie i dlaczego warto go mieć.
Niejeden z nas nie będzie w stanie przejść obojętnie obok intrygującego, zielonego „domku” stojącego na terenie ogrodu lub tuż przy nim. Choć kształtem przypomina klasyczny namiot, to jednak pokrywa go poszycie wykonane z folii. Tak wyjątkowa konstrukcja już sama w sobie będzie ciekawym urozmaiceniem naszego ogrodu. Mimo iż nie stosujemy jej ze względu na walory wizualne – kto powiedział, że tunel foliowy ogrodowy nie może być atrakcyjnym obiektem?
Przecież o to właśnie chodzi – by spędzać w swym ogrodzie czas w miły i przyjemny sposób, oddając się swoim pasjom. Widok zielonego „domku” umili nam przebywanie wśród roślin, a także będzie stanowił ciekawe urozmaicenie otaczającego nas krajobrazu.
Najbardziej oczywistym zastosowaniem tunelu foliowego ogrodowego jest wykorzystanie go do uprawiania roślin, które do prawidłowego rozwoju wymagają specyficznego mikroklimatu. Wśród nich najpopularniejszymi są takie warzywa, jak:
W tunelu foliowym stworzymy doskonały klimat, który będzie służył ich wzrostowi oraz płodnym plonom. Właściwości materiałów wykorzystanych do produkcji tunelu, a także rozwiązania technologiczne, jakie zostały zastosowane w obiekcie sprawiają, że każdy z nas może w bardzo wygodny sposób kontrolować rozwój roślin oraz obfitość zbiorów.
Dlaczego folia, która pokrywa nasz tunel jest tak ważnym jego elementem? Sekret tkwi w odpowiednim materiale. Poszycie na tunel foliowy ogrodowy dostępny w Das Company wykonane zostało ze specjalnej folii ogrodniczej. Jest to materiał o gramaturze 140 g/m2, a zatem optymalnej do tego, by efektywnie chronić uprawę, a przy tym zachować prawidłowe warunki panujące wewnątrz tunelu. Zielony kolor wynika z użycia pomiędzy poszczególnymi warstwami folii specjalnej siatki zbrojonej. Jej zadaniem jest wzmocnienie materiału i zabezpieczenie go przed rozdarciem.
Foliowe poszycie posiada również filtr UV4 – jest to najbardziej optymalna ochrona przed promieniowaniem, które może okazać się szkodliwe zarówno dla samego materiału, jak i naszych roślin. Folia chroni uprawę nie tylko przed nadmiarem słońca – zabezpiecza ją także przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych, takich jak deszcz, czy wiatr.
Jednak nie tylko zastosowanie odpowiedniego rodzaju poszycia pozwala na uzyskanie idealnego mikroklimatu dla naszych roślin.
Wyobraźmy sobie, że postawiliśmy już nasz tunel w ogrodzie. Co dalej? Jak wydobyć z niego pełnię potencjału? Przede wszystkim, pamiętajmy, że podobnie jak we wszystkich namiotach Das Company, tak i w tunelach foliowych oferowanych na stronie zastosowano kilka ciekawych rozwiązań technologicznych. Cała magia dzieje się w poszyciu.
Zastosowanie poszczególnych opcji pozwoli nam na swobodne manipulowanie warunkami wzrostu roślin uprawianych wewnątrz tunelu foliowego ogrodowego. Na co mamy wpływ?
Te trzy kluczowe elementy odpowiadają za korzystny mikroklimat – o ile odpowiednio je zbalansujemy z korzyścią dla roślin. W przypadku pierwszego z wymienionych, wystarczy posłużyć się roletami zamontowanymi w oknach tunelu. O poranku mogą być one całkowicie otwarte, aby wpuścić łagodne jeszcze światło słoneczne. W miarę upływu dnia możemy stopniowo je opuszczać, by ochronić rośliny przed zbyt intensywnym słońcem.
Jak wyregulować temperaturę i wilgotność? W tym celu wystarczy posłużyć się znanym z innych produktów Das Company systemem Air-control. Jest to system wywietrzników, który pozwala na zapewnienie optymalnej cyrkulacji powietrza wewnątrz namiotu. Co to jednak znaczy „optymalna cyrkulacja” w odniesieniu do tunelu foliowego ogrodowego?
Wystarczy, że wewnątrz tunelu umieścimy termometr i/lub higrometr. Dzięki temu będziemy mogli kontrolować parametry powietrza, które otacza nasze rośliny. Jeśli wartości zaczną przekraczać zalecane normy – wystarczy otworzyć wywietrzniki, aby w delikatny sposób zmniejszyć temperaturę i wilgotność. Dzięki wykorzystaniu w tym celu wywietrzników, czynność ta nie odbędzie się gwałtownie, co bez wątpienia zaszkodziłoby roślinom.
Czy obiekt przeznaczony typowo uprawie roślin można wykorzystać w jakikolwiek inny sposób? Naturalnie! Podobnie jak w przypadku wszystkich pozostałych produktów Das Company, obiekty te można stosować w dowolny sposób, w zależności od naszych potrzeb.
Jak wiadomo, uprawa warzyw i owoców to sezonowe zajęcie. Nie oznacza to jednak, że poza sezonem nie będziemy mogli zastosować obiektu do innych celów.
Tunel foliowy ogrodowy z powodzeniem może pełnić funkcję namiotu magazynowego. Przechowamy w nim np. nasze plony, zapewniając im prawidłową cyrkulację powietrza.
Możemy również wykorzystać samą konstrukcję, która stanowi trzon obiektu, i zastosować na niej całoroczne poszycie wykonane z PVC. W ten sposób, w ramach jednej konstrukcji możemy mieć dwa zupełnie różne namioty. Poza sezonem będzie nam służył np. jako pomieszczenie gospodarcze, całoroczna altana, czy też schowek na narzędzia i maszyny ogrodowe. Możemy również zmienić jego lokalizację i na czas zimy przenieść na podwórze, by wykorzystać jako namiot garażowy. Możliwości mamy niezwykle wiele, a tylko od nas zależy, na co się zdecydujemy.