Małymi krokami kończy się zima. Już niebawem wkroczymy w ulubioną porę roku wszystkich ogrodników. Niezależnie od tego, czy zajmujemy się pielęgnacją roślin czysto hobbystycznie, czy też uprawiamy je na nieco większą skalę w celach przemysłowych – z pewnością niejednemu z nas przyda się solidny tunel foliowy. Dziś podpowiemy, jaką folię warto wybrać, aby zapewnić naszym roślinom jak najkorzystniejsze warunki do wzrostu.
Niejeden ogrodnik może potwierdzić, że uprawa roślin jest sztuką. Kto posiadł jej tajniki, może być przygotowany na każdą okoliczność i poradzi sobie z wieloma wyzwaniami, jakie napotka na swojej drodze. Jednym z takich tajników jest stosowanie tuneli foliowych w przypadku roślin, które są nieco bardziej wymagające i do prawidłowego rozwoju potrzebują specjalnego mikroklimatu. Należą do nich np. pomidory, ogórki, czy papryka.
Z kolei sekretem efektywności takiego tunelu jest zastosowanie odpowiedniej folii na tunel foliowy. Choć na rynku figuruje kilka możliwości, nie warto dokonywać wyboru w ciemno. Jak do każdej decyzji dotyczącej naszych roślin, tak i do tej należy się solidnie przygotować. Należy ją dobrze przemyśleć, ponieważ efektem będzie bezproblemowa uprawa oraz zadowalające jej owoce.
Niezależnie od tego, czy zajmujemy się uprawą roślin zawodowo, w charakterze działalności rolniczej, czy też z pasją pielęgnujemy nasz przydomowy ogródek – tunele foliowe Das Company to zawsze znakomity wybór. Konstrukcje te pomogą chronić nasze rośliny przed niesprzyjającymi czynnikami zewnętrznymi, a przy tym zapewnią im optymalne warunki.
Tunele foliowe Das Company składają się z dwóch kluczowych elementów: stalowej konstrukcji oraz ogrodniczej folii na tunel foliowy w charakterze poszycia. Duet ten doskonale sprawdza się w takim rodzaju obiektu głównie ze względu na staranny dobór materiałów, z jakich zostały wykonane.
Trzon całego obiektu stanowi solidna konstrukcja. Została ona wykonana ze stalowych rur fi 38 pokrytych ocynkiem. Jest to bardzo skuteczne zabezpieczenie przed korozją spowodowaną czynnikami zewnętrznymi, m.in. wilgocią. Jest to szczególnie ważne w przypadku tuneli foliowych ze względu na panujący w ich wnętrzu mikroklimat uwzględniający powietrze o bardzo dużej wilgotności. Dzięki ocynkowi, poszczególne elementy konstrukcji będą zauważalnie trwalsze, zaś cały tunel będzie nam dobrze służył przez długi czas.
Istotną cechą konstrukcji jest jej komfortowa wysokość, a także przestrzenność, co ułatwia pracę podczas pielęgnacji roślin oraz późniejszych zbiorów.
Drugim elementem, bez którego nie da się stworzyć gotowego obiektu, jest poszycie wykonane z folii ogrodniczej.
Ogrodnicza folia jest materiałem, który powinien posiadać parametry umożliwiające stworzenie optymalnego mikroklimatu. Na rynku dostępnych jest kilka wariantów, jednak najczęściej spotykana jest folia w kolorze białym i zielonym.
Najchętniej wybieraną przez ogrodników i rolników folią jest ta w kolorze zielonym. Charakteryzuje się ona tym, że składa się z trzech warstw, jest całkiem elastyczna i lekka, a przy tym odporna na czynniki atmosferyczne, w tym zarówno wysokie, jak i niskie temperatury. Dzięki temu skutecznie zabezpiecza rośliny przed szkodliwym wpływem upalnego lata, jak i na początku wiosny ochroni je przed niespodziewanymi nocnymi przymrozkami.
Zielona folia na tunel foliowy posiada także siatkę zbrojoną wykonaną ze specjalnego włókna, która wszywana jest pomiędzy poszczególnymi jej warstwami. Dzięki temu materiał jest zauważalnie wzmocniony, co niweluje ryzyko powstawania uszkodzeń (co mogłoby mieć miejsce w przypadku zwykłej folii bez zastosowania siatki zbrojonej).
Poszycia na tunele foliowe dostępne w Das Company składają się z zielonej folii ogrodniczej o gramaturze 140 g/m2, w którą wbudowano siatkę zbrojoną. Poszycie posiada wbudowany filtr UV4. Folia skutecznie zabezpiecza uprawiane rośliny przed niekorzystnym działaniem nie tylko promieniowania UV, ale także warunków atmosferycznych.
Wejścia do tunelu zapinane są na zamek typu YKK. Po rozpięciu zamka, wejście można podpiąć do góry, co umożliwi wygodne przemieszczanie się – np. podczas wynoszenia naszych plonów na zewnątrz, gdy obie ręce mamy zajęte przez skrzynki i kosze.
Ponieważ od czasu do czasu warto wpuścić odrobinę świeżego powietrza – chociażby dla komfortowego samopoczucia przebywającego w namiocie ogrodnika – w poszyciu tuneli znajdują się okna. Zamieszczono w nich na stałe moskitiery, które efektywnie ochronią rośliny przed natrętnymi owadami. Dzięki temu, możemy uchylać okna bez obaw o los naszej uprawy.
Do wzrostu rośliny potrzebują także światła słonecznego. Z tego powodu, w tunelach foliowych Das Company zastosowano również inne pomocne rozwiązanie. We wszystkich oknach znajdują się bowiem rolety umożliwiające dowolne dostosowanie stopnia nasłonecznienia. Dzięki temu, możemy wygodnie dozować naszym roślinom ilość światła w ciągu dnia.
Regulować możemy także sam mikroklimat pod względem wilgotności powietrza oraz temperatury. W tym celu wykorzystano system wywietrzników znany nam również z innych, sztandarowych produktów oferowanych przez Das Company.
Dzięki tym wygodnym rozwiązaniom zyskujemy możliwość swobodnego wpływania na parametry jakże istotne dla naszych roślin: stopień nasłonecznienia, temperatura i wilgotność powietrza. Jeśli potrzebujemy dodatkowego wzmocnienia stabilności całego obiektu, warto dodatkowo przysypać piaskiem fartuch ziemny. Takie działanie pomoże zwiększyć odporność tunelu na działanie wiatru.
Konstrukcja kompatybilna jest również z innymi rodzajami poszycia, dzięki czemu, jeżeli tunel foliowy nie będzie nam w danym momencie potrzebny, możemy z łatwością stworzyć pawilon ogrodowy lub składzik. W ten sposób możemy korzystać z obiektu przez cały rok.