Zabezpieczenie hali magazynowej jest kluczowym działaniem, o jakim powinien pamiętać każdy przedsiębiorca. Jest to w szczególności ważne, jeżeli przechowujemy pod jej dachem materiały łatwopalne, czy też unikatowe, cenne lub trudne do zdobycia surowce, których – w razie potencjalnej kradzieży lub zniszczenia – nie będziemy w stanie odkupić w krótkim czasie. O czym należy pamiętać?
Dlaczego warto rozpocząć właśnie od tej kwestii? Ponieważ wielu wypadków można uniknąć, jeżeli zadbamy w porę o przestrzeganie istotnych przepisów oraz regulacji. Wśród nich podstawę stanowią przepisy:
W ramach przestrzegania norm, już sama hala magazynowa powinna spełniać odpowiednie kryteria. Jeżeli przechowujemy surowce lub towary, które mogą z łatwością poddać się działaniu ognia, powinniśmy zastosować w naszej hali poszycie ognioodporne. Jeśli jesteśmy na etapie składania zamówienia na stronie Das Company, warto zwrócić uwagę na modele poszycia oznaczone symbolami FR lub SFR. Taka plandeka spełnia wymogi norm EN 13501.
Mamy już odpowiedni namiot – co dalej? Jednym z systemów bezpieczeństwa w halach magazynowych będzie wdrożenie odpowiednich procesów postępowania – ponieważ, jak głosi znane przysłowie, „lepiej zapobiegać, niż leczyć”! W ramach odpowiedzialnego postępowania, należy już na samym początku skonstruować odpowiednią strategię, która pozwoli na zwiększenie ergonomii pracy, a przy tym zabezpieczy naszych pracowników oraz magazynowane towary przed pożarem.
Regularne szkolenia pracownicze oraz sumienne przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa pomogą w zminimalizowaniu zagrożenia pożarowego, które stanowi istną zmorę dla wielu przedsiębiorców. Poniesione w wyniku pożaru straty często wiążą się nie tylko z dużym kosztem finansowym, ale także z czasowym paraliżem np. procesów produkcyjnych, jeśli spalił się nam magazyn z niezbędnymi surowcami.
W ramach zasad BHP oraz Ppoż. dedykowanych obiektom magazynowym, należy pamiętać o właściwej organizacji przestrzeni (w tym o podziale na strefy) oraz zapewnieniu zabezpieczeń przeciwpożarowych.
Wewnątrz naszej hali magazynowej należy umieścić stosowne oznaczenia umożliwiające m.in. szybkie odnalezienie drogi ewakuacyjnej, czy też znaki informujące o urządzeniu pod napięciem, czy też łatwopalności składowanych materiałów. Zabezpieczamy również instalacje oraz urządzenia elektryczne, np. system oświetlenia magazynu.
W naszym magazynie powinny zostać wyznaczone ciągi komunikacyjne ułatwiające personelowi wygodne poruszanie się. Szerokość takiego ciągu powinna wynosić co najmniej 0,75 m jeśli jest to to droga jednokierunkowa, lub minimum 1 m, jeżeli pracownicy poruszają się po niej w obie strony.
Jeśli nasza hala magazynowa jest duża, a pracownicy poruszają się po niej wózkami widłowymi, należy zadbać również o prawidłowym rozmieszczeniu progów zwalniających.
W przypadku wszystkich magazynów kluczowe jest także przestrzeganie optymalnego obciążenia regałów, a także zachowania właściwych odstępów pomiędzy nimi. W specjalny sposób należy traktować tzw. towary niebezpieczne, o czym napisaliśmy osobny artykuł, do którego lektury również serdecznie zapraszamy.
Chcąc odpowiednio zadbać o wszelkie aspekty prawidłowej ochrony przeciwpożarowej, w naszej hali magazynowej stosujemy niezbędne wyposażenie, takie jak sprzęt gaśniczy. Oprócz tego, należy rozważyć zamontowanie elektronicznego systemu alarmowego wraz z czujkami dymu oraz ciepła.
Czujki takie występują również w wersji bezprzewodowej, dzięki czemu możemy je bez problemu wykorzystać w ramach budowania solidnego systemu bezpieczeństwa w hali magazynowej. Umieszczamy je w miejscach wskazanych przez producenta – w górnej części ściany bocznej lub na suficie). Dzięki nim, w razie wykrycia pierwszych oznak pożaru (dym i/lub wzrastająca temperatura wewnątrz magazynu), zostanie uruchomiony sygnalizator alarmowy (dźwiękowy i/lub świetlny). Nowoczesne systemy umożliwiają również automatyczne zawiadomienie straży pożarnej – lub przynajmniej wyznaczonej osoby, np. pracownika odpowiedzialnego za szybkie wezwanie pomocy.
W hali magazynowej możemy umieścić również inne rodzaje czujników alarmowych, np. czujki ruchu, które będziemy włączać na noc. Stworzymy w ten sposób kompleksowe zabezpieczenie magazynu zarówno przed pożarem, jak i przed włamaniami. Wśród czujek znajdziemy wiele nowoczesnych rozwiązań bezprzewodowych.
Omawiając możliwości rozwiązań w zakresie stworzenia systemu bezpieczeństwa w halach magazynowych, warto wspomnieć jeszcze o kilku kwestiach. Poza omówionymi w poprzednim akapicie urządzeniami, możemy rozważyć także zatrudnienie ochrony fizycznej. Pracownicy firmy ochroniarskiej mogą czuwać nad naszymi halami magazynowymi, nawet jeśli zdecydowaliśmy się na system alarmowy. Jeśli przechowujemy cenne surowce oraz towary, takie rozwiązanie będzie nawet wskazane!
Połączenie tych dwóch istotnych elementów systemu bezpieczeństwa pozwoli na jeszcze szybszą reakcję na zagrożenie. Gdy tylko czujka ruchu wykryje próbę nieautoryzowanego wejścia do hali magazynowej – a nawet sam ruch w polu zasięgu zewnętrznych czujek alarmowych – pracownik ochrony zostanie o tym natychmiast poinformowany, dzięki czemu będzie mógł szybko podjąć odpowiednie działania.
Podobna zasada zadziała w przypadku potencjalnego pożaru – jak już wspomnieliśmy, wyposażenie hali magazynowej w bezprzewodowe czujki dymu i ciepła pozwolą na szybkie zidentyfikowanie pierwszych symptomów pożaru. Wówczas warto, aby któryś z pracowników będących na miejscu sprawdził, co takiego wychwyciła czujka. Jeśli odpowiednio szybko zareaguje, uda się natychmiast ugasić rodzące się płomienie, zaś w konsekwencji – zminimalizować potencjalne straty.