Samodzielne rozstawienie namiotu może być nie lada wyzwaniem, ale z odpowiednim podejściem można zrobić to szybko i sprawnie. W tym artykule pomożemy Ci rozłożyć namiot bez nieprzyjemnych niespodzianek. Dowiesz się także na jakie elementy trzeba zwrócić szczególną uwagę.
Spis treści
Film z montażu namiotu magazynowego PVC
Przygotowanie do montażu
Przed rozpoczęciem montażu namiotu dokładnie zapoznaj się z załączoną instrukcją. Pomoże to uniknąć błędów, przez które namiot mógłby stracić na stabilności. Następnie wyciągnij wszystkie elementy z opakowań i ułóż je w jednym miejscu. Dokładnie policz wszystkie części oraz sprawdź ich ilość z dokumentem WZ (wydanie zewnętrzne).
Uwaga! Na dokumencie WZ wyróżniamy zestaw startowy namiotu + przedłużenia do wybranego rozmiaru.
Te narzędzia Ci się przydadzą:
- Imbus (w zestawie)
- Płaski klucz oczkowy 10 (w zestawie do konstrukcji Summer)
- Płaski klucz oczkowy 10 i 13 (w zestawie do konstrukcji całorocznych)
- Wkrętarka z bitami imbusowymi
Od czego zacząć prace montażowe
Warunki pogodowe
Nie rozstawiaj namiotu podczas złych warunków pogodowych. Przed rozpoczęciem rozkładania namiotu upewnij się, że temperatura wynosi co najmniej +15°C. Unikniesz dzięki temu uszkodzeń plandeki. Jeśli jednak zdecydujesz się na montaż, poniżej wyznaczonej temperatury, otwórz pudełko z plandeką w ciepłym pomieszczeniu (+15 °C).
Dach
Prace montażowe zacznij od złożenia całego dachu (za wyjątkiem namiotów serii Arctic). Złóż konstrukcję i dokładnie naciągnij na nią poszycie dachu.
*W przypadku namiotów wzmocnionych (Winter plus, Polar, Polar plus) mocujemy naciągi dachowe na konstrukcji.
Ściany boczne
Kiedy masz już złożony cały dach, możesz przejść do montażu ścian. Na samym starcie zwróć uwagę, w którą stronę montujesz rury (góra - dół). Unieś delikatnie dach namiotu z jednej strony i zamontuj rury. Następnie to samo powtórz po drugiej stronie.
Częste błędy podczas montażu namiotu
Sprawdzenie przekątnych namiotu
Składając konstrukcje bardzo ważną sprawą jest zmierzenie obu przekątnych namiotu. Przekątne mierzymy przy podłodze. Wystarczy wziąć zwykły sznurek, zaznaczyć na nim np. markerem długość jednej przekątnej i sprawdzić czy druga jest taka sama.
Dzięki temu masz pewność, że konstrukcja jest stabilnie złożona. Poszycie będzie równo naciągnięte, co zmniejszy szanse wystąpienia jego uszkodzeń.
Wzmocnienie konstrukcji (naciągi)
Naciągi (na dachu i ścianach bocznych) mają znajdować się nad konstrukcją a pod poszyciem. Naciągi przechodzą krzyżowo przez dwie sekcje czyli na dł. 4m.
Nieparzysta długość namiotu
W namiotach o nieparzystej długości występuje nietypowy 1-metrowy segment. Aby zwiększyć stabilność namiotu, należy zamontować go możliwie jak najbliżej środka.
W przypadku namiotów wzmocnionych zwróć uwagę, żeby krótszy
1m segment zamontować po 4m.
Pamiętaj!
Naciągi zakładaj przez dwa segmenty standardowe (1 segment
= 2m). Nie mocuj naciągów ani zastrzałów na 1-metrowy segment.
Skomplikowane elementy
Łączniki
Łącznik dachowy — montujemy go dłuższą stroną w dół.
Łącznik dachu ze ścianą boczną — istotne, aby śruba imbusowa wchodziła w otwór pod kątem prostym do boku ściany.
Łączniki szczytowe i boczne — łatwe do pomylenia ze sobą, więc zwróć szczególną uwagę na kąty rozwarcia łączników. Łącznik szczytowy ma kąt 140° a łącznik dachu ze ścianą boczną 110°.
Namioty serii Summer
Konstrukcje Summer są przeznaczone do użytku sezonowego (Na okres letni).
W tej konstrukcji rury boczne i stopy to jeden element.
Pamiętaj, aby stopy były skierowane na zewnątrz namiotu.
Plandeka w namiotach MAX
Najpierw składaj całą konstrukcję według instrukcji. W namiotach MAX zakładanie plandeki polega na włożeniu rurek przez otwór w plandece. Następnie za pomocą linek przymocowanych do rurek powoli przeciągnij poszycie przez całą konstrukcję namiotu.
Arctic – najmocniejsza hala namiotowa
W namiotach serii Arctic bardzo ważne jest poprawne ustawienie stóp. Zwróć szczególną uwagę na odległości między nimi, oraz na kierunek ich ustawienia. Warto również zmierzyć przekątne przed zakotwieniem namiotu do podłoża.
Najczęściej zadawane pytania naszych klientów
Czy sprzedajecie namioty z montażem
Nasza firma nie zajmuje się bezpośrednio montażem. Współpracujemy z dwiema firmami zewnętrznymi, które profesjonalnie montują nasze namioty. W skład ich usług wchodzi również serwis namiotów. Dodatkowo udzielają gwarancji na wykonany montaż.
Ile czasu zajmuje montaż namiotu
Wszystko zależy od wielkości namiotu oraz liczby osób zaangażowanych. Poglądowy czas oraz liczbę osób znajdziesz w lewym dolnym rogu strony, po wybraniu namiotu w naszym kreatorze.
Gdzie znajdę instrukcję montażu namiotu magazynowego lub imprezowego
Instrukcja montażu w formie papierowej dołączana jest do każdego zamówienia. Dostaniesz również wersję elektroniczną na maila. Ponadto instrukcję możesz pobrać w PDF na naszej stronie. Znajdziesz ją w opisie produktu po wybraniu namiotu w kreatorze. Przykładowa instrukcja do złożenia namiotu 4x8x2m
Podsumowanie
Przeznaczeniem artykułu jest rozwianie wszelkich
wątpliwości co do montażu namiotu.
Opisujemy elementy, na które należy zwrócić uwagę, aby
ułatwić zadanie.
W razie jakichkolwiek pytań odezwij się do nas.
Pamiętaj!
- Przeczytaj dokładnie instrukcję montażu
- Składanie namiotu zacznij od dachu
- Sprawdzaj czy poprawnie mocujesz elementy konstrukcji
- Zmierz przekątne namiotu
- Dokładnie naciągnij plandekę na konstrukcję