Użytkowanie hal namiotowych w przemyśle czy handlu wiąże się nierzadko z intensywną eksploatacją, a także ich codzienną ekspozycją na działanie czynników atmosferycznych. Ponieważ każdy znany na tym świecie materiał z czasem ulega zużyciu, warto wiedzieć w jaki sposób możemy przedłużyć jego żywotność. Dziś podpowiemy, jak prawidłowo konserwować hale namiotowe, aby służyły nam jak najdłużej, a przy tym ich użytkowanie było bezpieczne.
Namioty są obiektami ogromnie przydatnymi w przedsiębiorstwach specjalizujących się w niemal każdej możliwej branży. Ze względu na łatwość montażu, mobilność, wysoką jakość oraz wprost niezwykłą elastyczność zastosowań – coraz większa ilość polskich przedsiębiorców decyduje się na zakup hali namiotowej zamiast postawienie kolejnego budynku na terenie firmowej posesji.
Wiele przedsiębiorstw wykorzystuje namioty w charakterze magazynów – np. na wyroby gotowe lub surowce i półprodukty. Doskonale sprawdzają się również w roli garażu na firmowe pojazdy lub zadaszenie dla maszyn. O licznych możliwościach zastosowania hal w branżach przemysłowych napisaliśmy m.in. w artykule Hale namiotowe – zastosowanie w handlu, do którego lektury serdecznie zapraszamy.
Musimy jednak przypomnieć o jednej, ogromnie istotnej kwestii. Mianowicie – wspomniane wcześniej atuty namiotów zależą od tego, czy będziemy o nie prawidłowo dbać. Bardzo ważne jest podejmowanie systematycznych, cyklicznych prac związanych z utrzymaniem hal namiotowych w jak najlepszym stanie technicznym. Jak to zrobić? Czy prace te znacząco różnią się od tych przeprowadzanych w przypadku murowanych budowli?
Jak wiemy, hale namiotowe są w świetle prawa obiektami niezwiązanymi na stałe z gruntem. Czy jednak obowiązują je zasady podobne do tych, które stosuje się względem prac konserwacyjnych budynków przemysłowych?
Dbałość o prawidłowy stan techniczny obowiązuje każdego przedsiębiorcę, niezależnie od tego, czy posiada wyłącznie budynki murowane, czy też inne obiekty. Konserwacja hal namiotowych, które znajdują się na terenie naszej firmowej posesji jest niezaprzeczalnie naszym obowiązkiem.
W ramach prac związanych z konserwacją należy zadbać o:
Dlaczego to takie ważne? Przy bardzo intensywnym i/lub długim użytkowaniu hali namiotowej może zaistnieć wiele okoliczności wskutek których może dojść do niezauważanych na co dzień uszkodzeń – np. przypadkowe uderzenie elementu konstrukcji wózkiem widłowym.
Naszym obowiązkiem, jako właściciela przedsiębiorstwa i osoby odpowiedzialnej za bezpieczeństwo, jest zapewnienie wszystkim pracownikom warunków zgodnych z przepisami BHP oraz Ppoż. Cykliczny serwis hal namiotowych oraz przeprowadzanie prac porządkowych pomoże nam w osiągnięciu tego celu. Jeżeli czynności te będziemy przeprowadzać systematycznie i według prawidłowych procedur, przyczynimy się do zminimalizowania ilości wypadków w naszej firmie.
Jak już wspomnieliśmy, aby utrzymać halę namiotową w doskonałym stanie technicznym, należy zapobiegać większym usterkom na jak najwcześniejszym etapie. Nie oznacza to oczywiście, że trzeba obchodzić się z halą bardzo ostrożnie, by nie dopuścić do powstania choćby najmniejszej rysy – absolutnie nie! Chodzi o to, aby taką rysę (lub jakikolwiek inny uszczerbek) jak najszybciej zauważyć i nie dopuścić do tego, by szkoda się powiększała.
Regularne przeglądy techniczne są wysoce wskazane w przypadku każdego namiotu – niezależnie od tego, czy użytkujemy go jako przedsiębiorstwo, czy osoba prywatna, na terenie firmy, czy we własnym ogrodzie. Raz na jakiś czas warto zlecić profesjonalnemu zespołowi fachowców wykonanie kompleksowego przeglądu wraz z serwisem hali namiotowej oraz dokładnym jej wyczyszczeniem.
Dlaczego warto zatrudnić do tego firmę zewnętrzną? Już spieszymy z wyjaśnieniem. Przeprowadzenie takich prac na własną rękę może się wiązać z ryzykiem, iż wykonamy ją niedokładnie, przeznaczając na to dużo cennego czasu. Pracownicy firmy specjalizującej się w takich zadaniach mają doświadczenie i doskonale wiedzą, na jakie aspekty należy zwrócić uwagę, które elementy wymagają większej troski, oraz jak najlepiej się nimi zająć.
Ponadto, profesjonalna ekipa może od razu przywieźć ze sobą części zapasowe i – w razie potrzeby – wymienić np. te najbardziej zużyte na nowe. Jak wiadomo, życie na naszej planecie jest nierozerwalnie związane z rozmaitymi procesami fizycznymi, jak chociażby zjawisko tarcia. Wskutek tego, zupełnie naturalne jest stopniowe zużywanie się materiału, z którego wykonane są rozmaite przedmioty.
Zespół zajmujący się konserwacją hali namiotowej może również przeprowadzić jej kompleksowe czyszczenie. Wiele firm posiada specjalistyczne narzędzia, dzięki którym możliwe będzie np. umycie myjką ciśnieniową. W tym celu dopasowuje się również substancje czyszczące przeznaczone do rodzaju materiału, z jakiego wykonana jest plandeka oraz elementy konstrukcji.
Dodatkowo, w celu wyeliminowania potencjalnych zanieczyszczeń, warto od czasu do czasu przeprowadzić ozonowanie hali namiotowej. Dzięki temu zapewnimy naszym pracownikom sterylne i czyste warunki pracy, co w dobie pandemii COVID-19 pożądane jest jeszcze bardziej niż kiedykolwiek. Czynność tę warto przeprowadzać częściej, niż kompleksowy serwis. Możemy w tym celu zakupić urządzenia zwane ozonatorami lub zdecydować się na zatrudnienie firmy wyspecjalizowanej w ozonowaniu wnętrz. Przy tej czynności warto pamiętać, aby przeprowadzić ją w momencie, gdy hala nie będzie chwilowo użytkowana – np. pod koniec dnia. Po przeprowadzeniu ozonowania, wnętrze hali należy przewietrzyć, zaś nazajutrz pracownicy będą mogli bezpiecznie powrócić do swoich obowiązków.