Prowadzenie gospodarstwa rolnego z pewnością wymaga wysiłku, ciągłego rozwoju i częstych inwestycji. Dlatego rolnicy wybierają ekonomiczne narzędzia i zasoby, które usprawniają ich pracę oraz minimalizują koszty związane działalnością. Namioty magazynowe i hale namiotowe umożliwiają rolnikom garażowanie zakupionych maszyn oraz pozwalają na właściwe przechowywanie zebranych plonów i pasz. Zadaszenia są także wykorzystywane podczas różnorodnych procesów związanych z hodowlą zwierząt i segregacją.
Spis treści
Dlaczego warto zainwestować w namiot magazynowy?
Prowadzenie gospodarstwa rolnego wymaga posiadania odpowiedniej ilości miejsca do magazynowania. Czasem jednak potrzeby związane z przechowywaniem surowców szybko się zwiększają. Nie zawsze rolnicy mają możliwość postawienia w krótkim czasie nowych, murowanych magazynów. To wiąże się z dużymi kosztami, odpowiednimi pozwoleniami oraz zagospodarowaniem znacznej przestrzeni.
W tej sytuacji najszybszym i najrozsądniejszym rozwiązaniem okazuje się inwestycja w namiot magazynowy. Dzięki mobilnej i łatwej w montażu konstrukcji można często zmieniać jego lokalizację lub rozkładać tylko w okresie zbiorów i żniw. Hale namiotowe na konstrukcjach zimowych mogą być używane całorocznie — niezależnie od pory roku. Jeśli planujemy używać zadaszenia jedynie sezonowo, warto zainwestować w tańsze namioty magazynowe na wzmocnionych konstrukcjach letnich, które doskonale sprawdzą się podczas ciepłych miesięcy.
Zalety namiotów magazynowych
Namioty magazynowe wykorzystywane są w wielu branżach i sektorach. Warto docenić je choćby za szybki i łatwy montaż. Dzięki czytelnej instrukcji nie ma konieczności wynajmowania specjalnych ekip montażowych.
Konstrukcja w namiotach dla rolników jest wykonana ze stali najwyższej jakości, która została zabezpieczona przed korozją ocynkiem. Stopy namiotowe umożliwiają prawidłowe zakotwienie stelaża na prawie każdym rodzaju płaskiego podłożą.
Szczelne poszycia namiotów magazynowych chronią przechowywane surowce przed wpływem wilgoci, promieniowania UV, oraz wysokich i niskich temperatur. Plandeka izoluje i zabezpiecza towar przed wiatrem i deszczem oraz pomaga w organizacji przestrzeni gospodarstwa rolnego. Łatwe w czyszczeniu poszycie namiotów magazynowych umożliwia estetyczne zaaranżowanie przestrzeni.
Namioty magazynowe mają jeszcze jedną, istotną zaletę — zapewniają zacienioną przestrzeń i komfortowe warunki pracy nawet podczas upałów. System podwójnych wywietrzników, który posiadają wszystkie poszycia z PVC, umożliwia prawidłową cyrkulację powietrza. Dzięki tej technologii nie dochodzi do skraplania wody wewnątrz namiotu magazynowego.
W deszczowe dni zadaszenie umożliwia przeprowadzanie prac związanych z segregacją lub przetwarzaniem surowców. Warto zdecydować się na hale namiotowe wyposażone w plandeki z fartuchem retencyjnym, który usprawnia proces odprowadzania wody opadowej.
Co można przechowywać w namiocie magazynowym?
Rolnicy coraz częściej decydują się na zakup namiotów magazynowych. Te wielozadaniowe zadaszenia mogą spełniać wiele funkcji i być wykorzystywane na różne sposoby, w zależności od aktualnych potrzeb właściciela. Dzięki temu jedna hala namiotowa może sezonowo pełnić funkcję magazynu na plony, aby w kolejnych miesiącach zmienić się w namiot garażowy na maszyny rolnicze.
Dowiedzmy się zatem, jak namioty rolnicze wykorzystywane są w gospodarstwach i co jest w nich przechowywane:
OWOCE I WARZYWA
W namiocie magazynowym można przechowywać skrzynki ze świeżymi owocami i warzywami. To doskonały, przejściowy magazyn na jabłka, kukurydzę, buraki cukrowe i ćwikłowe, cebulę, ziemniaki czy dynie.
ZBOŻA
Hala namiotowa to także dobry magazyn tymczasowy na zboże. Możemy przechowywać w nim na przykład pszenicę, żyto, jęczmień, owies czy pszenżyto.
SIANO
Suche wnętrze namiotu magazynowego dobrze sprawdzi się do przechowywania siana i słomy. Poszycie odizoluje zbiory od wilgoci, wiatru i promieni słonecznych.
PASZE
W namiocie magazynowym z powodzeniem możemy przechowywać pasze dla zwierząt, w tym przetwory z ziarna, nasiona, trawy, mączki, kiszonki, zielonki, plewy, łuski i mieszanki przemysłowe.
ZWIERZĘTA
Pod zadaszeniem możemy stworzyć także wiatę pastwiskową dla zwierząt. Zarówno konie, bydło, jak i drób będą mogły schronić się pod dachem namiotu magazynowego.
POJAZDY I MASZYNY ROLNICZE
We wnętrzu hali namiotowej możemy przechowywać wszelkie maszyny i pojazdy rolnicze. To doskonały namiot garażowy na brony, kosiarki, ładowarki, siewniki, prasy, wozy paszowe czy przyczepy.
NARZĘDZIA
W namiocie magazynowym rolnicy przechowują także drobne narzędzia codziennego użytku. W mobilnym składziku można składować wiadra, grabie, łopaty, widły, węże ogrodowe i wiele innych.
Podsumowanie
Namioty i hale namiotowe to bezpieczne magazyny wykorzystywane do przechowywania surowców, plonów, maszyn i narzędzi. Dzięki mobilnej konstrukcji rolnicy mogą zmieniać lokalizację zadaszeń i używać ich podczas różnorodnych procesów związanych z prowadzeniem gospodarstwa. Wielofunkcyjne namioty magazynowe to ekonomiczne rozwiązanie, które ułatwia pracę i zmniejsza koszty związane z prowadzeniem działalności.