Posiadając namiot magazynowy, warto pamiętać o kilku istotnych aspektach. Jednym z kluczowych zagadnień jest oświetlenie wnętrza namiotu. Aby dobrać odpowiedni rodzaj lampy, należy najpierw zwrócić uwagę na funkcjonalności a dopiero później na jakość produktu oraz koszty. Ważną kwestią są również regulacje prawne. Oświetlenie w namiocie ma istotny wpływ na komfort pracy oraz na wydatki związane ze zużyciem energii. Na podstawie doświadczenia oraz wiedzy Das Company prezentuje w tym artykule kilka praktycznych porad dotyczących odpowiedniego wyboru oświetlania.
Spis treści
Regulacje prawne
Zapewnienie właściwego oświetlenia pomieszczeń i stanowisk pracy jest obowiązkiem każdego pracodawcy, który zgodnie z art. 207 § 2 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2022 r. poz. 1510) który ma za zadanie dbać o zdrowie i życie pracowników. Ten obowiązek oparty jest na Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej dotyczącym ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
W oparciu o normę PN-EN 12464-1:2012 – wersja polska, która reguluje kwestie oświetlenia i światła w miejscach pracy, zarówno ilość, jak i jakość oświetlenia są istotne. Norma ta uwzględnia nie tylko minimalne poziomy natężenia światła w pomieszczeniach oraz na stanowiskach pracy, ale także dodatkowe wymagania związane z komfortem widzenia, efektywnością wzroku oraz bezpieczeństwem.
Według normy w halach magazynowych, należy zapewnić odpowiednie natężenie światła od 200 do 1500 luksów, dostosowanego do specyfiki pracy i warunków w danym miejscu.
Prawidłowe oświetlenie jest nie tylko kwestią komfortu, ale także bezpieczeństwa i zdrowia pracowników.
Dbałość o spełnienie norm i przepisów ma kluczowe znaczenie dla właściwego funkcjonowania miejsc pracy.
Rodzaje oświetlenia:
Obecnie rynek oferuje nam bardzo duży wybór lamp, które można wykorzystać w celach przemysłowych, przykładowo do hal magazynowych. Poniżej kilka najpopularniejszych rodzajów oświetlenia:
Oświetlenie żarowe - lampy z żarnikami wypełnionymi gazem szlachetnym, emitują światło po dostarczeniu energii elektrycznej. Z czasem tego typu oświetlenie jest mało wydajne. Lampy żarowe charakteryzują się krótką żywotnością, co wiąże się z ich częstym wypalaniem się. Mimo że są stosunkowo dostępne cenowo, stopniowo odchodzi się od tego rodzaju oświetlenia.
Świetlówki liniowe - rodzaj podłużnej lampy w kształcie rurki. Świetlówki liniowe to rodzaj długich lamp w kształcie rurki, które znajdują zastosowanie w oświetleniu komercyjnym i przemysłowym. Są bardziej wydajne niż tradycyjne żarówki, jednak ich dużym minusem jest ich szkodliwy wpływ na środowisko, zwłaszcza podczas utylizacji.
Oświetlenie LED - technologia używana w wielu halach ze względu swoją długą żywotność. Uchodzi za nowoczesne źródło światła o wysokiej jakości. Charakteryzuje się wysokim współczynnikiem oddawania barw, a niskim wskaźnikiem olśnienia. Chociaż koszty początkowe są wyższe niż w przypadku innych opcji, to jednak warto podkreślić, że lampy LED są przyjazne dla środowiska. Nie emitują ciepła jak starsze źródła światła, co sprawia, że są bardziej nowoczesną i efektywną alternatywą. Ich niewątpliwą zaletą jest również energooszczędność, co przekłada się na mniejsze zużycie prądu i niższe rachunki energetyczne.
Warto zwrócić tu też uwagę na to, że lampy LED są oświetleniem dedykowanym do magazynów, warsztatów, przestrzeni roboczych oraz namiotów przemysłowych. W takich przestrzeniach dopływ światła naturalnego z zewnątrz jest ograniczony, co sprawia, że oświetlenie jest niezbędnym elementem do wykonywania jakichkolwiek działań wewnątrz obiektów.
Odpowiedni wybór oświetlenia:
Kluczową kwestią jest wybór odpowiedniego rodzaju oświetlenia, a w kolejnym etapie jego rozmieszczenie. Warto dobrze zastanowić się, gdzie dokładnie mają być zamontowane lampy oraz na jakiej wysokości. Padanie światła z lampy wpływa na widoczność produktów, a ich typ oddziałuje na wysokość opłat związanych ze zużyciem prądu.
Koszty oświetlenia takiego magazynu w namiocie stanowią dużą część kosztów stałych. Rodzaj oraz ilość posiadanych lamp może znacząco wpłynąć na oszczędności w rachunkach. Dlatego właśnie należy pomyśleć o zainwestowaniu w nowoczesne rozwiązanie LED, które zwróci się już w czasie użytkowania. Koszty zakupu takich lamp będą większe niż innego typu, jednak ledy to rozwiązanie technologiczne przynoszące dużo większe korzyści niż starsze systemy.
Obowiązkiem pracodawcy jest uwzględnienie norm prawnych przy zakupie i montażu lamp. To podejście przyczynia się do zapewnienia bezpieczeństwa oraz komfortu pracowników. Bardzo ważną kwestią związaną z oświetleniem jest jego oddziaływanie na pracowników, aby ich wzrok nie męczył się tak szybko. Nieodpowiedni wybór lampy do namiotu może negatywnie działać na prace wewnątrz obiektu, a co za tym idzie na cały cykl pracy danego przedsiębiorstwa. To kolejny mocny argument przemawiający za wyborem dobrej jakości, trwałego i energooszczędnego oświetlenia.
Jakie problemy możesz napotkać przy ŹLE dobranym oświetleniu:
Zbyt nisko powieszone lampy
Mogą prowadzić do kolizji przy transporcie towaru,
gdy wysokość będzie źle dobrana.
Za mało światła
Może prowadzić do problemów ze zdrowiem pracowników,
gdy wybierzemy zły rodzaj lamp.
Za mocne światło
Może negatywnie wpływać na osoby pracujące w danym obiekcie,
może także oślepić kierowcę wózka widłowego.
Wymagane parametry przy wyborze oświetlenia:
U każdego właściciela namiotu magazynowego przed planowanym wprowadzeniem oświetlenia, rekomendujemy dokładne przeanalizowanie rozmieszczenia lamp. Światło w halach, magazynach, namiotach powinno spełniać wszystkie parametry wymagane poniżej:
Natężenie oświetlenia – ilość światła padającego na daną powierzchnię. Podawane w luksach (lx) na metr kwadratowy. Jednak w zależności od miejsca oraz rodzaju pracy w nim wykonywanej, ma różne zalecania.
Równomierność oświetlenia – jest to stosunek najmniejszej i uśrednionej wartości natężenia oświetlenia na danej płaszczyźnie. W miejscach stałej pracy na płaszczyźnie roboczej nie może być on mniejszy niż 0,65 a w miejscach pracy dorywczej – 0,4.
Luminacja świetlna - to miara jasności powierzchni odbijającej światło a dokładniej ilość światła odbitego, która dociera do oka. Warto tu zaznaczyć, iż zbyt duża emisja światła lub jego odbicie od danego przedmiotu bywa niebezpieczne dla człowieka.
Poziom olśnienia – występujący w procesie widzenia, gdy dochodzi do nieprzyjemnego efektu oślepienia przez źródło światła. Taka sytuacja może powodować trudności w widzeniu, męczyć wzrok i doprowadzać do wypadków, stresów. Dlatego zaleca się, aby wskaźnik olśnienia UGR dla miejsc magazynowania produktów wynosił maksymalnie 25.
Współczynnik oddawania barw RA – CRI (Colour Rendering Index) jest ostatnim istotnym parametrem świetlnym. Podawany jest on w przedziale od 0 do 100. Im współczynnik RA jest wyższy, tym światło jest bardziej naturalne, czyli zbliżone do światła słonecznego.
Zalety posiadania Lampy LED w namiocie przemysłowym:
- redukuje ilość zużywanej energii elektrycznej
- oprawa stworzona z trwałych materiałów
- posiada wysoką klasę odporności i szczelności
- długi czas pracy nawet w ciężkich warunkach
- ochrona termiczna przed przegrzewaniem
- możliwość regulacji wysokości
- łatwy montaż w wysokich obiektach
- średnia żywotność lampy to 100 000 godzin
- naturalna barwa źródła światła
- brak migotania
Wnioski-Podsumowanie
Dobór odpowiedniego oświetlenia do namiotu magazynowego to proces, który wymaga uwzględnienia kluczowych parametrów pomiaru światła oraz przestrzegania norm bezpieczeństwa. Te elementy mają istotny wpływ zarówno na pracowników, jak i na efektywność procesów wewnątrz magazynu, a także na koszty utrzymania. W związku z tym, rekomendujemy wybór lamp ledowych, które naszym zdaniem idealnie sprawdzą się w namiotach magazynowych. Ich efektywność, oszczędność energii i długa żywotność przyczynią się do optymalnego oświetlenia przestrzeni i zminimalizowania kosztów eksploatacji.