Namioty całoroczne to obiekty niezwykle uniwersalne, które można zaadaptować dla realizowania różnorakich zadań. Funkcjonalne namioty całoroczne powinny odznaczać się ponadprzeciętną solidnością. Namioty powinny posiadać rozwiązania umożliwiające ich bezproblemowe użytkowanie w każdych warunkach. Materiał zastosowany w namiocie całorocznym powinien posiadać odpowiednią grubość, która podwyższa odporność na uszkodzenia mechaniczne. Jego konstrukcja musi być zabezpieczona antykorozyjnie oraz umożliwiać mocowanie do podłoża. Całoroczne namioty nadają się do pełnienia funkcji magazynowych, produkcyjnych oraz handlowych.
Odpowiednia gramatura poszycia PVC nie tylko ogranicza ryzyko rozdarcia powłoki, ale przekłada się także na nośność, która jest istotna przy obciążeniu śniegowym. Całoroczny namiot powinien być w pełni wodoodporny, dlatego ważne jest wyposażenie ścian w tzw. fartuchy retencyjne, które odprowadzają wodę opadową poza halę. Dla zapewnienia właściwej wentylacji, warto zadbać o rolowane otwory, a także demontowalne elementy ścianek bocznych. Dobre całoroczne namioty powinny zabezpieczać znajdujące się w nim przedmioty przed zniszczeniem oraz zapewniać optymalny komfort użytkownikom korzystającym z jego funkcjonalności przez 12 miesięcy w roku.
Każda ścianka jest zbudowana z jednolitego, grubego materiału. Namioty z pełnymi ścianami SD są świetnymi magazynami zarówno w okresie letnim, jak i zimowym. Są szczelne z każdej strony, dlatego można mieć pewność, że do środka nie wpadnie nie tylko deszcz czy śnieg ale również kurz i inne zanieczyszczenia.
Dach oraz ściany boczne w tego typu poszyciu mają gramaturę 580 g/m2. Jest ona odporna na mocne podmuchy wiatru czy większe opady śniegu. Plandeka tego typu może być wykorzystywana w całorocznych namiotach garażowych, a także jako wieloletnie namioty magazynowe.