Pikniki rodzinne to doskonała okazja do budowania więzi między rodzinami, ale także pomiędzy pracownikami, klientami czy mieszkańcami konkretnego miasta. Takie wydarzenia mogą być organizowane w celu integracyjnym, wizerunkowym, rozrywkowym czy edukacyjnym. Impreza może odbyć się na terenach rekreacyjnych, stadionach, boiskach, miejskich parkach czy na terenach zakładowych. Bez względu na miejsce organizacji pikniku, warto pamiętać o odpowiednim zadaszeniu, które uchroni rodziny przed deszczem i palącym słońcem.
Spis treści
Organizacja pikniku rodzinnego
Pikniki rodzinne to ciekawe wydarzenia, które angażują całe rodziny. Mogą przybierać formę zamkniętej imprezy lub otwartego eventu miejskiego. Pikniki powinny umożliwiać aktywne spędzenie czasu dzieciom i ich rodzicom, a także dziadkom, którzy często uczestniczą w takich wydarzeniach ze swoimi wnukami.
Zanim podejmiemy pierwsze kroki związane z organizacją pikniku rodzinnego, powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka pytań.
Jaka jest lokalizacja pikniku?
W jakim dniu ma odbyć się piknik?
Ilu gości można się spodziewać?
Jak długo będzie trwał piknik?
Czy piknik będzie podzielony na część oficjalną i luźną?
Czy ktoś będzie uhonorowany lub nagrodzony?
Jak przygotować się na deszczową pogodę?
Jakim budżetem dysponujemy?
Jako organizator wydarzenia musisz zatroszczyć się o bezpieczeństwo wszystkich uczestników. Jeśli piknik przybiera formę imprezy masowej, konieczne będzie spełnienie wymogów formalnych np. wynajęcie karetki z zespołem ratowniczym. Warto pomyśleć także o ogrodzeniu miejsca imprezy i wynajęciu ochrony.
Powinniśmy także oznaczyć wejście na teren pikniku i wyjścia ewakuacyjne. Konieczne będzie przeszukanie terenu pikniku i oczyszczenie go ze szkieł, gwoździ i innych niebezpiecznych odpadów. W trosce o najmłodszych powinniśmy także zabezpieczyć wszystkie konstrukcje przed rozkręceniem i zadbać o stan techniczny pobliskich atrakcji.
Najlepsze atrakcje dla dzieci
W celu zapewnienia różnorodnych rozrywek podczas rodzinnych eventów organizatorzy często decydują się na zatrudnienie profesjonalnego animatora. Grupą, której warto podporządkować większość atrakcji, są dzieci w wieku 4-11 lat. Podczas rodzinnych pikników świetnie sprawdzą się zabawy ruchowe przy podkładzie muzycznym i choreografie wymyślone przez animatora. Chusta animacyjna pobudzi kreatywność zarówno najmłodszych, jak i starszych dzieci.
Kolejną atrakcją, którą można zapewnić najmłodszym uczestnikom pikniku, są strefy plastyczne. Pozwalają one maluchom na wykonanie kreatywnych prac i dają możliwość odpoczynku od zabaw ruchowych. Warto przygotować liczne konkursy i zadania, które umożliwią dzieciom poznanie nowych technik plastycznych. Animatorzy mogą także przygotować malowanie twarzy, które zawsze cieszy się dużą popularnością.
Dużą atrakcją dla dzieci są animatorzy w przebraniach ulubionych postaci z bajek i filmów. Zdjęcia z ulubionymi bohaterami będą doskonałą pamiątką całego wydarzenia.
Dmuchane atrakcje kochają wszystkie dzieci! Jeśli zdecydujemy się na wynajem trampolin, zamków i zjeżdżalni, możemy być pewni, że będą cieszyć się największą popularnością. Mechaniczne karuzele z wesołego miasteczka coraz częściej wybierane są przez organizatorów rodzinnych pikników.
Podczas organizowania punktów gastronomicznych warto postawić na sprawdzone i uwielbiane przez dzieci stoiska z lodami i przekąskami. Powinniśmy jednak wykorzystać piknik do promocji zdrowych nawyków żywieniowych i zaproponować najmłodszym wartościowe posiłki np. sałatki owocowe i świeżo wyciskane soki. Z pewnością grillowane potrawy także znajdą wielu entuzjastów, szczególnie wśród dorosłej części uczestników pikniku.
Organizując atrakcje dla dzieci, nie zapominajmy jednak o rodzicach! Piknik to dla nich czas odpoczynku i relaksu. Dla starszych uczestników warto zorganizować koncert, pokaz sztuk walki czy pokaz taneczny. Dorośli z przyjemnością obejrzą kabaret i wezmą udział w konkursach czy testach wiedzy.
Namiot cateringowy podczas pikniku rodzinnego
Organizując piknik dla rodzin, musimy mieć pewność, że odbędzie się on niezależnie od pogody. W tym celu musimy zakupić lub wynająć odpowiednie zadaszenie, które uchroni uczestników od deszczu i palącego słońca.
Doskonałym rozwiązaniem są
Wybierając namiot, możemy zdecydować się na konstrukcję zimową (całoroczną), lub konstrukcję letnią, która powinna być używana tylko sezonowo. Mobilne stelaże umożliwiają łatwą zmianę lokalizacji i mogą być wielokrotnie składane i rozkładane.
Jeśli pod namiotem będziemy używać nagrzewnic lub przygotowywać gorące posiłki, warto zdecydować się na namiot z ognioodporną plandeką. Poszycie tego typu nie tylko zwiększa bezpieczeństwo, ale także oferuje większe możliwości.
Podsumowanie
Pikniki rodzinne integrują uczestników i dostarczają wielu atrakcji. Organizatorzy muszą zatroszczyć się o bezpieczeństwo oraz komfort wszystkich uczestników. W tym celu często decydują się na zakup lub wynajem namiotów cateringowych i namiotów imprezowych. Wielofunkcyjne zadaszenia umożliwiają organizację pikniku niezależnie od pogody.