Szukając własnego pomysłu na biznes, warto pomyśleć o zainwestowaniu wolnych środków w zasoby, które w przyszłości będziemy mogli wynajmować z zyskiem. Nie od dziś wiadomo, że inwestycje tego typu potrafią być niezwykle opłacalne. Możemy o tym przeczytać między innymi w książkach „Bogaty Ojciec, Biedny Ojciec” Roberta Kiyosaki oraz „Najbogatszy Człowiek w Babilonie” George’a S. Clasona.
Spis treści
Wypożyczalnie namiotów, dlaczego zyskują na popularności?
W ostatnich latach spektakularnie wzrosła ilość imprez, eventów i targów organizowanych w przestrzeniach namiotowych. Wiele firm i przedsiębiorstw przenosi swoje magazyny, a nawet hale produkcyjne i warsztaty do namiotów magazynowych i przemysłowych. Nasi klienci coraz częściej pytają nas o możliwość zakupu, ale także wynajmu namiotów.
Dlaczego coraz więcej osób wybiera namioty? Prawdopodobnie dlatego, że są świetną alternatywą dla przyjęć organizowanych w drogich salach, których wynajem trzeba rezerwować z dużym wyprzedzeniem. Mobilny namiot jest znacznie bardziej ekonomiczny i pozwala na szerszy zakres działań, w przeciwieństwie do murowanych budynków, których nie można przenieść ani powiększyć w dowolnym momencie.
Wypożyczalnie namiotów z roku na rok zyskują na popularności. Dzieje się tak, ponieważ jednorazowe wypożyczenie jest znacznie mniej kosztowne niż zakup nowego stelaża z poszyciem. Klienci za każdym razem mają możliwość wynajmu innego namiotu, o wymiarach dostosowanych do aktualnych potrzeb.
Wiele wypożyczalni oferuje również transport i usługę montażu. Dzięki temu wynajmujący może zaoszczędzić czas i skupić się na innych kwestiach organizacyjnych.
Dodatkowo klienci chętnie wypożyczają namiot „na próbę”, żeby zobaczyć czy spełnia ich oczekiwania, zanim zdecydują się na własny zakup.
Czy wynajem namiotów się opłaca?
Być może zastanawiasz się, czy w długoletniej perspektywie, wypożyczalnia namiotów może być dochodowym biznesem. Postanowiliśmy przedstawić kilka zalet prowadzenia działalności o tym charakterze.
Po pierwsze usługi wynajmu mogą być prowadzone w domu, na przykład jako dodatkowe zajęcie, poza godzinami Twojej codziennej pracy. Wypożyczalnia namiotów może być głównym lub dodatkowym źródłem dochodu.
Zakup namiotów na wynajem może stać się pewnego rodzaju dochodem pasywnym. Wystarczy, że jednorazowo zainwestujesz w namioty, a później możesz zarabiać na ich wypożyczaniu.
Inwestując stosunkowo niewielkie pieniądze, masz możliwość rozpoczęcia i rozkręcenia własnej działalności. Dodatkowo istnieje możliwość otrzymania dofinansowania na zakup namiotów.
Zadowoleni z Twoich usług Klienci w przyszłości ponownie z nich skorzystają i polecą Cię swoim znajomym.
Na jednodniowym wynajmie możesz zarobić między 3-5% wartości namiotu. W ten sposób szybko i niskim nakładem pracy uzyskasz pełny zwrot kosztu inwestycji.
Możesz zarabiać na namiotach, które zakupiłeś w prywatnych celach, ale aktualnie ich nie używasz.
Możesz w przyszłości rozszerzyć zakres oferowanych usług np. o wynajem stołów, krzeseł, ław i dekoracji, co przyniesie dodatkowe dochody.
Jakie mogą być minusy zarabiania na wynajmie namiotów?
Jak każda własna działalność, również wypożyczalnia namiotów może mieć słabsze strony. Aspekty, które trzeba wziąć pod uwagę, zanim zainwestujemy swój czas i pieniądze, postanowiliśmy wymienić poniżej.
Należy wygospodarować przestrzeń magazynową dla namiotów, które masz zamiar wynajmować. Jednak jeśli dobrze rozreklamujesz swoje usługi, okaże się, że nie potrzebujesz dużo miejsca, bo namioty będą regularnie wypożyczane.
Musisz wygospodarować czas, aby klienci mogli szybko otrzymać odpowiedź w sprawie Twojej oferty. Należy ustalić stałe godziny, w których zawsze będziesz do dyspozycji. Nawet jeśli to Twój dodatkowy biznes, musisz być słowny i terminowy, aby Twoja wypożyczalnia uchodziła za profesjonalną.
Tylko zadbane namioty będą wypożyczane i polecane dalej przez Twoich klientów. Konieczne będzie regularne czyszczenie i przegląd stanu technicznego. Warto co jakiś czas wymieniać namioty lub chociaż same poszycia. Używane namioty zawsze możesz wystawić na sprzedaż po niższej cenie.
Warto zbadać rynek i sprawdzić, jakie usługi świadczy Twoja konkurencja. Jeśli w Twoim regionie ktoś oferuje wynajem namiotów, pomyśl o wprowadzeniu dodatkowych usług. Możesz oferować wypożyczenie stołów, dekoracji czy podłogi namiotowej. Klienci wybiorą firmę, w której załatwią kilka spraw jednocześnie.
Podsumowanie
Wypożyczalnie namiotów to przyszłościowy biznes, który daje duże możliwości przy niewielkim nakładzie czasu i pieniędzy. Warto jednak rozważyć wszystkie okoliczności i zbadać rynek, zanim podejmiesz ostateczną decyzję o rozpoczęciu swojej działalności.