W końcu nadeszła długo wyczekiwana przez wielu ogrodników (i nie tylko) wiosna! Choć początek sezonu ogrodowego mamy już za sobą – czeka nas jeszcze kilka miesięcy, w trakcie których będziemy z pewnością chętnie spędzać czas w naszym ogrodzie. Niezależnie od tego, czy zajmujemy się ogrodnictwem zawodowo, czy też pielęgnowanie przydomowej roślinności jest naszą pasją – warto cieszyć się zielenią i obcować z przyrodą… w zgodzie z naturą. Istnieje wiele ekologicznych rozwiązań, jakie możemy zastosować w naszym ogrodzie. O czym warto pomyśleć tej wiosny?
Wypoczynek na łonie natury to dla wielu z nas idealna forma spędzania wolnego czasu. Jeszcze przyjemniej jest jednak relaksować się we własnym ogrodzie. Ponieważ jest to również element przyrody – warto o nią zadbać z najwyższym szacunkiem oraz troską i w pielęgnowaniu ogrodu wybrać rozwiązania proekologiczne, aby móc cieszyć się nie tylko piękną, ale również zadbaną i czystą postacią tego oblicza natury. Jak urządzić oraz pielęgnować swój ogród w zgodzie z ekologią? Wbrew pozorom, to wcale nie takie trudne!
Zwolennicy rozwiązań proekologicznych podkreślają czasem, że przyroda sama potrafi o siebie świetnie zadbać. Warto wsłuchać się w jej rytm i do pielęgnacji roślin wykorzystać naturalne rozwiązania.
Od czego zacząć? Zabiegiem, który przeprowadzamy w naszym ogrodzie bodaj najczęściej, jest podlewanie. Wielu ogrodników wykorzystuje w tym celu wodę płynącą w rurach. Jeśli chcemy być bardziej ekologiczni, wykorzystajmy deszczówkę. Warto ją zbierać do specjalnych pojemników, np. ustawiając dużą beczkę pod każdą rynną. Dzięki temu nie tylko zyskamy naturalną wodę do podlewania roślinności, ale również wygenerujemy spore oszczędności – nie tylko na domowych rachunkach. W czasach, kiedy woda pitna staje się coraz cenniejsza, warto wprowadzić każdą zmianę umożliwiającą oszczędniejsze jej zużywanie.
Podlewanie deszczówką nie musi być wcale czynnością niewygodną. Część wody możemy przelać do konewki. Inną opcją jest zainwestowanie w beczkę z kranikiem, do którego podłączymy wąż ogrodowy.
Jeśli chcemy poprawić mikroklimat w naszym ogrodzie, możemy zorganizować naturalne oczko wodne. Warto również zaprojektować roślinność wraz z architektem zieleni, który doradzi nam, jak ulokować poszczególne gatunki roślin w taki sposób, aby np. dbanie o poziom wilgotności powietrza było łatwiejsze.
Innym zadaniem, jakie możemy zacząć wykonywać w zgodzie z naturą, jest zaniechanie używania chemicznych nawozów. Warto wybrać ekologiczne, roślinne alternatywy – np. kompost, obornik, czy zmielona kora. Zadbamy w ten sposób o czystość gleby.
Oszczędzanie energii elektrycznej to zadanie, któremu czasem niełatwo podołać. Jednak możemy wprowadzić pewne elementy również w naszym ogrodzie.
Coraz więcej osób korzysta z naturalnych metod generowania energii. Panele fotowoltaiczne zamontowane na dachu naszego domu to tylko jedna z możliwości. Dziś istnieje coraz więcej maszyn i urządzeń zasilanych energią… słoneczną! Jeśli mamy ochotę spróbować, możemy zakupić solarną kosiarkę do trawy i sprawdzić, jak będzie się sprawowała.
Oszczędzać możemy również na oświetleniu. Wystarczy, że wzdłuż ścieżek w naszym ogrodzie umieścimy solarne latarnie. Możemy również zakupić wiszące lampiony, które umieścimy w pawilonie ogrodowym. Przed każdą planowaną imprezą w namiocie ogrodowym przechowajmy je przez cały dzień w dobrze nasłonecznionym miejscu, a po zmroku pięknie rozświetlą wnętrze pawilonu, czyniąc go niezwykle klimatycznym.
Czy wspomniane pawilony ogrodowe są rozwiązaniem ekologicznym? Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że niekoniecznie – wszak namioty nie są wykonane z tworzyw naturalnych, lecz sztucznych – to jednak ich zakup jest dobrym wyborem, jeśli dbamy o ekologię.
Dlaczego? Już samo wybudowanie murowanej altanki będzie z naszej strony ingerencją w środowisko. Wiele z nich posiada dostęp do hydrauliki oraz zasilania elektrycznego, co wiąże się z koniecznością doprowadzenia rur i przewodów. Jeśli zaś w mniej lub bardziej odległej przyszłości altana przestanie nam być potrzebna, jedynym rozwiązaniem będzie jej wyburzenie.
W przypadku namiotu ogrodowego, który nie jest trwale związany z gruntem, sprawa jest znacznie prostsza. Gdy przestanie nam być potrzebny jakikolwiek pawilon w ogrodzie, gdyż np. po wielu latach użytkowania zwyczajnie się już znudzi, bądź przestaniemy tak często korzystać z naszego ogrodu – będziemy mogli wykorzystać go w zupełnie inny sposób, w dowolnej lokalizacji.
A co z kwestią materiałów? W przeciwieństwie do drewnianych altanek czy modnych pergoli, wyprodukowanie namiotu ogrodowego nie przyczynia się do wycinki lasów. Poszczególne elementy namiotów wytwarza się z materiałów, które nadają się w pełni do recyklingu:
Nie obawiajmy się zatem wykorzystywania w naszym ogrodzie namiotu! Jeśli chcemy eksploatować go również w zgodzie z naturą i z troską o środowisko, możemy np. zamontować w nim wspomniane już solarne lampiony, które z powodzeniem zastąpią oświetlenie elektryczne. Do mycia rąk wykorzystajmy deszczówkę. Wewnątrz namiotu możemy wydzielić również kilka stref, dzięki czemu będzie on wielofunkcyjny – np. strefa do przyjęć ogrodowych, strefa do składowania narzędzi i przyrządów oraz strefa do przechowywania roślin potrzebujących większego stopnia zacienienia.