Jak utrzymać halę namiotową w czystości?

2022-05-31
Jak utrzymać halę namiotową w czystości?

Zarówno aktywne użytkowanie, jak i przechowywanie hali namiotowej to czynności, które narażają obiekt na zabrudzenie. Niezależnie od tego, w jakim celu zakupiliśmy halę i co w niej przechowujemy – z czasem osiądą na niej pyłki i kurz, zaś czynniki atmosferyczne przyczynią się do powstawania nieestetycznych zacieków. Wszystkie te zjawiska są oczywiście całkowicie normalne. Dziś podpowiemy co zrobić, by nasz namiot prezentował się pięknie każdego dnia.

Utrzymanie hali namiotowej w czystości

Nieważne, jak bardzo byśmy się starali – aby uniknąć występowania zabrudzeń, musielibyśmy trzymać naszą halę namiotową w próżni. Ponieważ nie jest to możliwe, trzeba zastosować zupełnie inną strategię. Systematyczne czyszczenie.

Wprawdzie zabrudzenia nie mają żadnego wpływu na wysoką jakość poszycia hali namiotowej Das Company – jednak w znacznym stopniu zaburzają jej estetykę. Choć brudny namiot będzie sprawował się równie dobrze, co czysty – zdecydowanie lepiej użytkuje się czystą halę. Prawda?

No dobrze, a jak często podejmować się mycia hali? Warto to robić w miarę regularnie. Usuwanie niewielkich zanieczyszczeń na bieżąco pozwoli nam uniknąć nagromadzenia się i utrwalenia grubszej warstwy osadu, pyłu, czy kurzu, która może nie być już tak prosta w usunięciu. Nie czekajmy zatem do ostatniej możliwej chwili.

Czasem jednak częstsze czyszczenie nie jest możliwe lub wygodniej jest nam przeprowadzać takie prace rzadziej, lecz bardzo starannie. Jak wówczas nie zgubić systematyczności? Warto wyznaczyć sobie stałe terminy i połączyć mycie hali namiotowej z innymi pracami konserwacyjnymi oraz cyklicznym przeglądem.

A zatem – jak utrzymać halę namiotową w czystości? Wystarczy zadbać o regularność prac, o których napiszemy w niniejszym artykule. 

Utrzymanie hali namiotowej w czystości – jak to zrobić? 

Jeżeli przystępujemy do zadania samodzielnie, warto rozłożyć je sobie na etapy. W pierwszej kolejności przyjrzyjmy się, w jakich miejscach brud osadza się w największym natężeniu. Zastanówmy się, jaki jest to rodzaj zanieczyszczeń i dopasujmy odpowiednie środki. Czego będziemy potrzebować?

  • Myjki ciśnieniowej, mopów, pianownicy, szczotek (w zależności od potrzeb).
  • Środków myjących przeznaczonych do czyszczenia poszycia wykonanego z PVC (lub PE – w zależności od posiadanego rodzaju plandeki).
  • Odkurzacza przemysłowego.

Zaczynamy od dokładnego odkurzenia. Następnie wykonujemy wstępne czyszczenie na mokro – woda sprawi, że część zanieczyszczeń zmięknie i łatwiej je będzie usunąć. Warto używać myjki teleskopowej, która pozwoli nam dotrzeć do odległych zakamarków. Przyda się również drabina.

W trakcie czyszczenia poszycia oglądajmy uważnie jego powierzchnię. Nie należy zbyt energicznie trzeć ani skrobać plandeki – jeśli jakieś zabrudzenie jest wyjątkowo oporne, pozostawmy jego usunięcie profesjonalistom.

Czyszczenie hali namiotowej – samodzielnie, czy z pomocą ekspertów?

Czy mycie hali namiotowej może być trudnym zadaniem? Z zastosowaniem odpowiednich przyrządów oraz środków czystości, każdy z nas doskonale sobie z tym poradzi. Jedyne, co można o tym zadaniu powiedzieć, to fakt, iż jego realizacja może być czasochłonna – szczególnie w przypadku, gdy nasza hala namiotowa jest dużych rozmiarów. Pomocy będziemy potrzebować również przy usunięciu bardzo dużych i rozległych zabrudzeń.

Warto wówczas powierzyć czyszczenie hali firmie zewnętrznej, która przeprowadza takie usługi. Jak wybrać właściwego specjalistę? Przejrzyjmy lokalne oferty, poczytajmy fora internetowe, grupy na Facebooku, a także popytajmy znajomych, czy mogliby kogoś polecić. Wybierzmy firmę, która specjalizuje się w takich usługach, a także cieszy się dużą ilością rekomendacji od zadowolonych klientów.

Profesjonalne czyszczenie hali namiotowej pozwoli nam nie tylko zaoszczędzić sporą ilość czasu. Wykwalifikowani pracownicy firmy wyspecjalizowanej w myciu hal namiotowych mają dużą wprawę i doskonale wiedzą, w jaki sposób zabrać się do poszczególnych czynności związanych z utrzymaniem hali namiotowej w czystości, podczas gdy my, przy braku doświadczenia, możemy mieć z tym problem – szczególnie na początku. Co więcej, wprawne oko pracownika firmy zewnętrznej dostrzeże np. ewentualne uszkodzenia w poszyciu i szybko zgłosi konieczność naprawy.

Niektóre firmy oferujące kompleksowy przegląd cykliczny świadczą również usługę czyszczenia hal namiotowych. Warto z tego skorzystać i zadbać o regularną konserwację naszego obiektu pod każdym względem.

O czym warto pamiętać na co dzień?

Regularnego mycia hali namiotowej, które powinno odbywać się co najmniej dwa razy w roku, nie unikniemy. Możemy jednak włączyć do naszej codzienności zadania, które sprawią, że nasza hala namiotowa będzie nam doskonale służyła pomiędzy jednym a kolejnym czyszczeniem.

Warto pamiętać o z pozoru drobnych czynnościach, które pomogą nam w utrzymaniu hali namiotowej w czystości. Ogromnie ważna jest m.in. prawidłowa cyrkulacja powietrza w namiocie – dodatkowo warto raz na jakiś czas przewietrzyć całe wnętrze. Pozwoli to uniknąć rozwinięciu się pleśni. Jak wiemy, namioty Das Company posiadają specjalny system Air Control, który umożliwia bieżącą wentylację i zapobiega skraplaniu się pary wodnej we wnętrzu. Im mniej wilgoci tym mniejsze zagrożenie rozwinięciem się pleśni.

Od czasu do czasu warto również pomyśleć o skorzystaniu z usług firmy zajmującej się ozonowaniem wnętrz. Dysponuje ona tzw. ozonatorami – przyrządami, które rozstawiane są wewnątrz namiotu. Urządzenia te emitują ozon, który eliminuje pleśń, grzyby, a także wirusy i bakterie. Czynność ta pomaga również w pozbyciu się nieprzyjemnego zapachu i znakomicie odświeża powietrze, które po całym zabiegu jest niezwykle świeże – jak po burzy. W dobie pandemii COVID-19 ozonowanie jest także jedną z najskuteczniejszych metod dezynfekowania wnętrz.