Namioty magazynowe są z powodzeniem wykorzystywane przez przedsiębiorców reprezentujących rozmaite gałęzie sektorów gospodarki. Wielu z nich przynajmniej raz spotkało się z podobnym wyzwaniem: jak zoptymalizować koszty związane z przechowywaniem towarów, surowców lub półproduktów w swoim magazynie? Jest to pytanie, które zadają sobie najczęściej właściciele firm, które dopiero stawiają swoje pierwsze kroki – lub na etapie rozwijania dodatkowej siedziby. Nie ulega wątpliwości, że optymalizacja kosztów magazynowania jest tematem ciekawym – dziś go przybliżymy i przedstawimy kilka gotowych rozwiązań.
Zapotrzebowanie na przestrzeń magazynową nie maleje. Nic w tym dziwnego – polskie przedsiębiorstwa produkcyjne mają się jak najlepiej, stale rozwijają swoje oferty, a co za tym idzie, produkcja nie ustaje, a wręcz stale zwiększa swoje obroty. Podobnie dobrze miewają się branże związane z handlem i dystrybucją. Postępujący rozwój technologiczny, a także pandemia COVID-19 przyczyniają się każdego dnia do rozkwitu sprzedaży prowadzonej on-line, co zapewnia nowe możliwości dotarcia do jeszcze większej rzeszy klientów na całym świecie. Tym samym, magazyny hurtowni potrzebują również coraz więcej miejsca.
Optymalizacja kosztów magazynowania to zagadnienie, które przynosi przedsiębiorcom wymierne korzyści w postaci oszczędności, które można z powodzeniem przeznaczyć na dalszy rozwój firmy. Istnieje kilka obszarów, na których możemy śmiało pokusić się o zmniejszenie kosztów – magazynowanie bez wątpienia do nich należy.
Warto jednak pamiętać, że we wszystkim, co robimy, należy zawsze zachować umiar. Każdorazowe obcięcie kosztów nie powinno mieć żadnego wpływu na jakość naszych produktów, czy usług. Dziś zaprezentujemy kilka kwestii, w których minimalizacja pewnych kosztów nie będzie wpływała na obniżenie naszej jakościowej poprzeczki – a być może wręcz przeciwnie!
Jak wiadomo, do magazynowania towarów nie zawsze potrzebne nam będzie wybudowanie lub wynajęcie murowanego magazynu. Polscy przedsiębiorcy coraz częściej wykorzystują w tym celu namioty magazynowe. Jeśli zatem zależy nam na zoptymalizowaniu kosztów magazynowania, warto w pierwszej kolejności zastanowić się nad tym, czy koniecznie potrzebujemy budynku.
Namioty magazynowe oraz hale namiotowe Das Company to rozwiązanie, które możemy nabyć już w cenie wynajmu magazynu murowanego. Przy czym koszt ten jest w tym przypadku jednorazowy – nie musimy pamiętać o comiesięcznych opłatach.
W tak korzystnej cenie otrzymujemy obiekt, który spełni swoje zadanie równie dobrze, co murowany budynek. Dodatkowo, do postawienia namiotu lub hali namiotowej na terenie naszego przedsiębiorstwa nie musimy ubiegać się o zezwolenie na budowę. Wystarczy zgłosić ten fakt w urzędzie gminy.
Rozłożenie namiotu jest również rozwiązaniem, do realizacji którego potrzeba zdecydowanie mniej czasu w porównaniu do przeprowadzania prac budowlanych związanych z postawieniem magazynu murowanego. Zaoszczędzimy zatem nie tylko na kosztach budowy, ale także na czasie. Po złożeniu zamówienia na stronie Das Company, wysyłka realizowana jest w około 24 godziny. Również sam proces montażu namiotu jest stosunkowo łatwy i szybki. W efekcie, gotowy do użytku obiekt zyskujemy nawet w dwa dni!
Co więcej, hale namiotowe Das Company możemy dowolnie rozbudowywać, dokupując np. dodatkowe moduły (system Multi-size). Dzięki temu zyskujemy rozwiązanie, które z biegiem czasu możemy dowolnie modyfikować i na bieżąco dostosowywać do naszych potrzeb oraz do okoliczności.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, jeżeli zależy nam na zauważalnym zmniejszeniu kosztów magazynowania w logistyce, handlu i branżach produkcyjnych? Poniżej prezentujemy kilka obszarów, którym warto się przyjrzeć z osobna.
O bezpieczeństwo towaru możemy zadbać na kilka sposobów. Decydując się na namiot magazynowy Das Company, wybierzmy taki, którego poszycie charakteryzuje ognioodporność (z symbolem FR lub SFR). Co więcej, warto dopracować do perfekcji procedury związane z pakowaniem oraz wewnętrznym obiegiem towaru i surowców. Dodatkowo, możemy nasz towar ubezpieczyć. Działania te pozwolą na minimalizowanie ryzyka uszkodzenia towaru, co zawsze wiąże się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów związanych ze stratami.
Warto pamiętać o tym, że nie musimy korzystać wyłącznie z fabrycznie nowych przedmiotów, urządzeń i pojazdów. Czasem warto zainwestować w znacznie tańsze przedmioty z drugiej ręki – np. odkupić je od właściciela magazynu, który właśnie zamyka swoją działalność. Należy jednak upewnić się, że kupowane przez nas przedmioty są w doskonałym stanie technicznym – nigdy nie dokonujemy zakupu „w ciemno”!
Wewnątrz magazynu warto zamontować oświetlenie bazujące na energooszczędnych żarówkach, a także zadbać o inne rozwiązania umożliwiające optymalne i oszczędne wykorzystanie energii elektrycznej. W ten sposób zaoszczędzimy na rachunkach.
Jeżeli powierzchnia magazynowa wykorzystywana jest w nieodpowiedni sposób, możemy potrzebować dodatkowego magazynu, mimo iż w zupełności wystarczyłoby zoptymalizowanie np. aktualnego ustawienia regałów. Warto upewnić się, że nasza przestrzeń jest odpowiednio zagospodarowana.
Mimo iż zautomatyzowanie magazynu (o czym napisaliśmy również osobny artykuł, do którego lektury zapraszamy) jest dość dużą inwestycją – finalnie przyczyni się również do znakomitej optymalizacji kosztów magazynowania w naszej firmie. Nowoczesne procesy pomogą w łatwiejszym, szybszym i bardziej oszczędnym zarządzaniu obiegiem towarów. Zmniejszymy również liczbę pracowników potrzebnych do obsługi magazynu, co również wiąże się z mniejszymi kosztami.