Montaż hali namiotowej to jedna z najłatwiej i najszybciej dostępnych metod powiększenia przestrzeni magazynowej każdego dynamicznie rozwijającego się przedsiębiorstwa. To także doskonały sposób na wzbogacenie terenu swojej posiadłości o dodatkowe pomieszczenie, które możemy wykorzystać np. jako warsztat dla majsterkowicza, przydomowy magazyn na przedmioty niezbędne do prowadzenia gospodarstwa, dodatkowe pomieszczenie dla inwentarza, a nawet miejsce do przyjmowania gości! Możliwościom zastosowań nie ma końca… Jak jednak fakt postawienia hali namiotowej prezentuje się w świetle prawa? Czy istnieją jakieś specjalne regulacje?
Namioty towarzyszą przedsiębiorcom zawsze wtedy, gdy potrzebne są proste i skuteczne rozwiązania dostępne od ręki. Ogromnym ich atutem jest duża mobilność. Co to oznacza w praktyce? Jeśli tuż po zakupie chcemy rozłożyć halę namiotową w określonym miejscu, nie musimy się zastanawiać, czy wybór jest właściwy i wybrane miejsce będzie odpowiednie już zawsze. W razie jakichkolwiek zmian zagospodarowania przestrzeni, halę można bez problemu przesunąć lub całkiem przestawić.
Wiedząc o tak dużej elastyczności, być może zadajemy sobie pytania o formalności, jakie należy dopełnić przed zamontowaniem hali namiotowej. Pozwolenie czy zgłoszenie? A może jedno i drugie? Odpowiadając na to pytanie, warto się zastanowić nad wspomnianym wyżej faktem. Skoro bowiem możemy bez najmniejszego problemu przenosić namiot z jednego miejsca w inne, oznacza to, że nie jest on montowany na stałe. W świetle prawa, hale namiotowe stanowią obiekty niepołączone z gruntem w sposób trwały. Co to będzie znaczyło dla nas?
Oczywiście, chodzi o rzecz pozornie oczywistą – żaden namiot nie jest budowlą, a zatem obowiązujące nas formalności w tym przypadku będą zupełnie inne. Nie każdy z nas jednak wie, do jakiego stopnia inne, co należy zgłosić, kiedy i gdzie. Są to informacje, które warto znać. Niezależnie od tego, czy zamierzamy postawić halę namiotową na terenie przedsiębiorstwa, czy też poza nim.
Przed postawieniem jakiegokolwiek obiektu, formalności należy dopełnić odpowiednio wcześniej. W przypadku hal namiotowych, pozwolenie czy zgłoszenie nie zawsze jest konieczne. Jeśli już wymagany będzie dokument, najczęściej jest to jedynie zgłoszenie do urzędu gminy samego zamiaru postawienia takiego obiektu. Jednak to, co dotyczy większości przypadków, wcale nie oznacza, że będzie obowiązywało również nas. Warto zatem spojrzeć na swój przypadek i rozważyć go indywidualnie. Zachęcamy, aby każdy samodzielnie zorientował się jakie zalecenia co obiektów tymczasowych (namiot, hala) panują w jego mieście/gminie najlepiej w Starostwie Powiatowym.
Czynnikiem, który jest niezbędny do odpowiedzi na pytanie o to, jakiego rodzaju formalności dotyczyć będą Ciebie, jest czas. To, czy do montażu hali namiotowej pozwolenie, czy zgłoszenie okaże się konieczne, zależy od tego, na jak długo zamierzasz ją postawić.
W przypadku hali namiotowej, która ma zostać zamontowana w jednym miejscu na stałe i wiemy, że nie będziemy jej przestawiać – należy pamiętać również o pozwoleniu na budowę (mimo iż przecież hala namiotowa budowlą nie jest). We wszystkich pozostałych przypadkach wystarczy samo zgłoszenie do gminy lub starostwa.
Wbrew pozorom, pierwszy z wymienionych przypadków nie jest aż tak częsty, jak mogłoby się wydawać. Dlaczego? Hale namiotowe to obiekty, których lokalizację możemy z łatwością zmienić – i jest to cecha nader chętnie wykorzystywana przez przedsiębiorców. Sprawdza się to doskonale w przypadku, gdy aktualna lokalizacja hali utrudnia swobodny dostęp samochodom dostawczym – możemy wówczas w dowolnej chwili przesunąć namiot lub przenieść go w wybrane inne miejsce. Halę można również swobodnie przewozić np. transportując ją między filiami firmy, znajdującymi się w innych miejscowościach.
Niezależnie jednak od tego, przez jak długi czas w jednym, wybranym miejscu ma stać Twoja hala namiotowa, pozwolenie, czy zgłoszenie uzyskuje się w bardzo podobny sposób – należy dostarczyć do odpowiedniego urzędu dokumenty zawierające informacje dotyczące inwestycji oraz samego inwestora, szczegółowy projekt, a także potwierdzenie praw do dysponowania i zarządzania gruntem.
W przypadku ubiegania się o pozwolenie, na decyzję należy zaczekać. Zgłoszenie można przeprowadzić jednorazowo i od razu przystępować do realizacji projektu.
Skoro wiemy już, jak wyglądają kwestie formalności w przypadku hali namiotowej, pozwolenie, czy zgłoszenie mamy również już załatwione – przypomnijmy, jakie korzyści niesie zastosowanie namiotu jako alternatywy dla hali murowanej w branżach przemysłowych.
Na zakończenie warto dodać, że hale namiotowe mogą mieć wiele rozmaitych zastosowań. Dodatkową przestrzeń, jaką dzięki nim zyskujemy, możemy wykorzystać na magazyn, dodatkową linię produkcyjną, pokoje biurowe, pracownie, pomieszczenia gospodarcze, czy nawet garaże. Aby dowiedzieć się więcej na temat innych funkcji, jakie mogą pełnić namioty Das Company, zapraszamy np. do artykułu: Hale namiotowe – zastosowanie w handlu.