Namioty ogrodowe cieszą się coraz większą popularnością. Pozwalają na stworzenie atrakcyjnej wizualnie altany, a nawet na urządzanie przyjęć np. przy grillu. Ogromny potencjał, jaki drzemie w tych obiektach, uzasadnia mnogość możliwości ich zastosowania, elastyczność, a także mobilność. Namiotu nie montujemy na stałe, więc w przyszłości będziemy mogli wielokrotnie go przenosić, czy nawet demontować na czas dłuższej nieobecności. Dziś podpowiemy, jakie poszycie wybrać, aby namiot ogrodowy spełniał swoją rolę jak najlepiej.
Pawilon ogrodowy może być obiektem typowo sezonowym lub nawet całorocznym. Wszystko zależy właśnie od tego, jaki rodzaj poszycia wybierzemy. W pierwszej kolejności odpowiemy na pytanie, jakie w ogóle rodzaje możemy mieć do wyboru.
Jest to materiał lekki, ułatwiający właściwą cyrkulację powietrza w porze letniej. Takie poszycia często wykończone są charakterystyczną falą materiału. Są przyjemne w dotyku, cieńsze od PVC, jednak również odporne na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Ten typ poszycia najczęściej wybierają osoby, które preferują użytkowanie namiotu wyłącznie w porze letniej. Lekkość plandeki jest także atutem w przypadku częstego transportu pawilonu z uwagi na mniejszą wagę.
Już na pierwszy rzut oka plandeka wykonana z PVC jest grubsza oraz sztywniejsza od wariantu polietylenowego. Poszycie PVC pozwala na całoroczne użytkowanie namiotu, zatem warto się na nie zdecydować, jeżeli zależy nam na tym, by korzystać z pawilonu ogrodowego również jesienią. Ponadto plandeki z polichlorku winylu wykazują ognioodporność, a także skutecznie zabezpieczają przed wychładzaniem wnętrza namiotu.
Jeśli zatem zależy nam na tym, aby namiot zdobił nasz ogród nie tylko latem, warto zdecydować się na poszycie wykonane z materiału do tego dedykowanego (PVC).
Warto pamiętać o tym, że plandeki stosowane w tak specyficznych obiektach, jak pawilony ogrodowe, powinny nie tylko skutecznie spełniać swoje główne zadanie, jakim jest ochrona przebywających w nim osób przed wiatrem, deszczem, czy promieniowaniem UV. Równie istotne jest to, jak obiekt prezentuje się wizualnie.
W przypadku poszycia na pawilony ogrodowe Das Company, mamy wiele różnych możliwości aranżacyjnych – począwszy od wyboru rodzaju okien doświetlających, poprzez ich rozmieszczenie, aż po kolor maskownic.
Jeżeli zależy nam na indywidualnym zaprojektowaniu pawilonu, który będzie niepowtarzalny – warto skorzystać z kreatora dostępnego na stronie. Narzędzie to umożliwi skomponowanie poszczególnych elementów w kilku prostych krokach. Wybieramy preferowane wymiary (pamiętając o możliwości rozbudowania namiotu w przyszłości), rodzaj konstrukcji, typ poszycia oraz detale.
Spośród wszystkich typów okien doświetlających, największym powodzeniem cieszą się okna witrażowe. Są one bardzo efektowne i doskonale sprawdzają się zarówno do namiotów imprezowych, jak i pawilonów ogrodowych. Wybierając poszycie z takim typem okien, będziemy mogli cieszyć się widokiem atrakcyjnej ogrodowej altany. Obiekt będzie nie tylko użyteczny, ale także zyska funkcję dekoracyjną. W pawilonie z powodzeniem można również organizować wszelkiego rodzaju przyjęcia, zatem walory estetyczne z pewnością zostaną docenione przez naszych gości.
Ponadto, okna witrażowe są stosunkowo duże, zatem zapewnią optymalne doświetlenie wnętrza pawilonu naturalnym światłem słonecznym.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? W sezonie letnim nasz ogród obfituje nie tylko w rośliny kwitnące, ale również w owady – zarówno osy, jak i np. komary, będące niekiedy prawdziwym utrapieniem. W poszyciu na pawilon ogrodowy można uwzględnić dodatkową moskitierę, która zapobiegnie przedostawaniu się owadów do środka. Dzięki temu prostemu rozwiązaniu, będziemy mogli skupić sto procent uwagi na przyjemności spędzania czasu z bliskimi, zamiast odganiać się od insektów, czy też stosować chemiczne preparaty odstraszające.
Kolejnym elementem, w jaki są wyposażone plandeki namiotów Das Company, jest system Air Control. W jego ramach, poszycie zostało wyposażone w wywietrzniki umożliwiające prawidłową cyrkulację powietrza w namiocie. Dzięki temu, komfort przebywania nawet w zamkniętym pawilonie ogrodowym jest wysoki, ponieważ nie mamy do czynienia z tzw. efektem sauny, czyli zwiększonej wilgoci w namiocie.
Taki problem nie pojawi się nawet wówczas, gdy zdecydujemy się zaprosić większą liczbę gości. Nasz pawilon ogrodowy możemy bowiem stosować do celów imprezowych! Wystarczy ustawić w jego wnętrzu duży stół (lub mniejsze stoliki), a także długie ławy do siedzenia, bądź krzesła. Wspomniany wcześniej walor wizualny, jaki nadają namiotowi okna witrażowe, doda szyku każdemu przyjęciu. Aby jeszcze bardziej podkreślić ten efekt, możemy zadbać o przystrojenie stołu np. dobierając eleganckie dodatki.
Warto także pomyśleć o odpowiednim oświetleniu sztucznym, jeżeli planujemy, że nasze przyjęcie zakończy się po zmroku. W ciągu dnia bowiem okna witrażowe zapewnią wystarczający dopływ światła.
W upalne dni możemy także podpinać wybrane ścianki boczne do góry i w ten sposób stworzyć dodatkowe zadaszone miejsce z dostępem do świeżego powietrza. Uzyskamy w ten sposób wiele możliwości aranżacyjnych namiotu.
Gdy nie korzystamy z pawilonu ogrodowego w celach towarzyskich, możemy przechowywać w nim np. narzędzia ogrodnicze, kosiarkę do trawy, czy nawozy do roślin.
Wysoka funkcjonalność, elastyczność, mnogość możliwości zastosowań i aranżacji, a także mobilność, to ogromne zalety pawilonów ogrodowych. Nic zatem dziwnego, że z roku na rok obiekty te zyskują sympatię kolejnych zadowolonych użytkowników.
Na zakończenie warto dodać, że poszycie na pawilony ogrodowe łatwo utrzymuje się w czystości. Warto zatem wybrać plandekę w kolorze białym – absolutnie bez obaw o to, czy po sezonie ją doszorujemy. Biel poszycia dodatkowo chroni przed nagrzewaniem materiału, co również jest rozwiązaniem praktycznym.