Namioty i hale namiotowe z powodzeniem znajdują zastosowanie w świecie sportu. Dzięki tym mobilnym obiektom z łatwością zaaranżujemy wiele boisk czy kortów. Dziś przedstawimy jedną z takich możliwości i podpowiemy, jak stworzyć bezpieczne boisko do gry w squasha w naszej hali namiotowej.
Squash jest dyscypliną sportu przypominającą pod pewnymi względami grę w tenisa. W obu przypadkach gracze posługują się rakietami, w obu występuje też piłka. Jednak, tak jak w trakcie meczu tenisowego zawodnicy zajmują miejsca po przeciwnych stronach siatki, tak w przypadku squasha znajdują się obok siebie. Ważną funkcję pełni tutaj ściana, od której zawodnicy odbijają piłkę naprzemiennie. Reguła gry jest bardzo prosta – należy uderzyć rakietą piłkę tak, aby odbiła się ona od ściany w sposób utrudniający naszemu przeciwnikowi odbicie jej i ponowne skierowanie na ścianę.
Choć w teorii nie brzmi to może jak najtrudniejszy sport świata – w praktyce jego poziom trudności okazuje się czasem naprawdę imponujący. Jest to jeden z powodów tego, że granie w squasha staje się ulubionym sposobem spędzania czasu coraz większej liczby osób na całym świecie.
Squash jest również rewelacyjnym remedium na stres dnia codziennego – dynamiczna gra umożliwia „wyładowanie” wszystkich negatywnych emocji, jakie nosimy w sobie np. po ciężkim i pełnym wyzwań dniu w pracy. Aktywność fizyczna wyzwala w naszym organizmie endorfiny – hormony szczęścia – co sprawia, że po udanym meczu czujemy dużą satysfakcję i odprężenie. Taki stan ułatwia zasypianie dużo efektywniej, niż obejrzenie ciekawego serialu wieczorem. Ponadto squash jest również efektywną alternatywą dla siłowni – w czasie rozgrywek spalamy imponującą ilość kalorii, co ułatwia zachowanie prawidłowej masy ciała (lub spalenie nadprogramowych, poświątecznych kilogramów).
Jak powinien wyglądać kort do gry w squasha? Czy takie boisko można zaaranżować w dowolnym rodzaju obiektu? Najczęściej w squasha grywa się w murowanych obiektach sportowych – w takim przypadku zaaranżowanie boiska jest niezwykle prostym zadaniem: wystarczy wykorzystać jedną ze ścian sali gimnastycznej. Alternatywnym rozwiązaniem może być boisko do squasha w namiocie. Aby zrealizować taki pomysł potrzebna będzie hala namiotowa i kilka dodatkowych przedmiotów.
Jak dużą halę namiotową powinniśmy zamówić? Międzynarodowa Federacja Squasha wyznaczyła określone parametry techniczne, jakie powinno spełniać boisko służące do uprawiania tego sportu.
Po zakupieniu hali namiotowej, należy dodatkowo zaopatrzyć się w odpowiednią podłogę. Dzięki temu, zapewnimy zawodnikom bezpieczne warunki w trakcie gry, a także zwiększymy stabilność całego obiektu. Podłogę układa się na specjalnych podkładach drewnianych. Materiał, który będzie pokrywał jej powierzchnię powinien być w miarę możliwości twardy, a przy tym dość sprężysty.
Również ściany należy zorganizować oddzielnie. Na rodzimym rynku znajdziemy wiele firm zajmujących się produkcją oraz montażem ścian modułowych do kortów krytych. Wybierając konkretną ofertę warto zdecydować się na taką, która uwzględnia także prace związane z zamontowaniem wszystkich elementów na miejscu.
Trybuny. Czy należy przewidzieć na nie dodatkowy obszar? Nie – w przypadku kortów do gry w squasha nie uwzględnia się miejsca na trybuny. Obecność na korcie większej liczby innych osób poza samymi zawodnikami może być dla nich niebezpieczne. W bardzo dużych obiektach, w których znajduje się kilka kortów obok siebie, stosowane są szklane ściany wykonane ze specjalnego, wzmacnianego szkła. Umożliwiają one oglądanie rozgrywek z zewnątrz, a jednocześnie bez ryzyka, że piłka nagle wymknie się spod kontroli i uderzy osoby oglądające mecz.
Kolejną ważną kwestią jest odpowiednie oświetlenie. Źródła światła powinny zostać rozmieszczone w górnej części namiotu, tak, aby oświetlały cały kort równomiernie. Żarówki nie powinny świecić zbyt ostro, nie mogą być również za słabe – dostosujmy ich moc w taki sposób, aby efekt końcowy sprzyjał nawet najbardziej długotrwałym rozgrywkom, a wzrok zawodników nawet w najmniejszym stopniu się nie męczył.
Zastosowanie hal namiotowych jest rozwiązaniem, po które coraz częściej i chętniej sięgają osoby związane ze światem sportu. Nic w tym dziwnego – nowoczesne namioty mogą spełniać swoje zadanie równie dobrze, jak tradycyjne obiekty murowane. Hale sportowe w namiotach stanowią rozwiązanie bezpieczne, a stworzenie w ich wnętrzu komfortowych warunków jest naprawdę łatwe.
Hale namiotowe Das Company mogą być z powodzeniem użytkowane przez cały rok, bez względu na pogodę, temperaturę, czy poziom wilgotności. Ich serce stanowi konstrukcja wykonana ze stali pokrytej ogniowym ocynkiem. Jeśli chcemy zaaranżować w hali namiotowej kort do gry w squasha, należy wybrać konstrukcję bazującą na elementach o jak największej średnicy. Dobrym pomysłem będzie również dobranie dodatkowych wzmocnień, np. w postaci stalowych lin. W ten sposób jeszcze bardziej zwiększymy stabilność obiektu, która jest ogromnie ważną cechą w przypadku wszystkich obiektów sportowych.
Ważne jest również poszycie. Plandeki dostępne w Das Company zapewniają właściwą cyrkulację powietrza wewnątrz hali namiotowej (system Air-control), a także zabezpieczenie przed nadmiarem wilgoci oraz niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych (m.in. system Hermetic, fartuch retencyjny). Dodatkowo, decydując się na obiekt całoroczny, warto wybrać poszycie ognioodporne (modele FR i SFR). Dzięki temu, będziemy mogli korzystać z naszego obiektu również w chłodniejsze dni – wówczas należy dodatkowo zamontować ogrzewanie. O tym, jak to zrobić, napisaliśmy w jednej z naszych publikacji (Hala namiotowa zimą – izolacja, ogrzewanie), do lektury której również zapraszamy.
Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam. Więcej informacji o tym, jak używamy plików cookie